Elektřina je čím dál dražší a je čím dál složitější vlézt se do výše záloh, které jste si před několika lety nastavili. Nejvíce platíme asi za vytápění, pokud k němu využíváme elektřinu. Jedná se o 50 – 80% z celkových plateb. Další velkou položkou je 15 – 30% z celkové spotřeby. Zbylých 10 – 20% je spotřeba na provoz domácích spotřebičů a svícení.
Jak tedy ušetřit v domácnosti, tak abyste neměli enormní účty za energie? Nemalé sum ušetříte úspornými prostředky ale také přemýšlením. Pokud elektřinou netopíte, pak máte částečně vyhráno. Hodně energie padá na chlazení, osvětlení, vaření, praní a mytí nádobí. V první řadě si uvědomte, na co všechno vlastně používáte elektřinu a v čem to můžete omezit.
1. Zhasínejte
Základní pravidlo je neplýtvat energií zbytečně. Zhasínejte za sebou světlo, nenechávejte rozsvíceno zbytečně. Pokud přístroje zrovna nevyužíváte, pak je vypínejte. Jedná se především o počítače, notebooky, televizi a další spotřebiče. Stejně tak pokud v současnou chvíli skoro nevyužíváte mrazák, zkuste si jej vyprázdnit a vypnout. Můžete jej zároveň vyčistit a budete mít hotovo.
2. Pozor na staré spotřebiče
Staré spotřebiče někdy mají tendenci „žrát“ trochu více energie. Jednoduše stačí si pořídit měřák, který vám jednoduše po zapojení změří spotřebu energie a jednoduše tak zjistíte, který spotřebič vám způsobuje nadměrnou spotřebu energie. Je docela jednoduché si poté spotřebiče vyměnit, nebo nechat opravit. Tím pádem se zase dostanete do lepších čísel.
Pokud často perete, perte v dobu, kdy vám běží takzvaný noční proud. Každá domácnost má trochu jiný tarif a tím pádem jiné množství těchto hodin s levnějším proudem. Stejně tak můžete v tento čas i vařit – tím ušetříte dost peněz. Pokud budete uvažovat, nad tím, kdy vaříte, sedíte u televize, perete či žehlíte, pak ušetříte dost energií. Je čím dál těžší, se vlézt do záloh, pokud si nejste jistí, pak si je prostě navyšte. Je lepší mít zaplaceno více, než méně.