Trávit dovolenou na místě, kde se venezuelská řeka Catatumbo vlévá do jezera Maracaibo, rozhodně lékaři nedoporučují keraunofobikům. Tedy lidem, kteří mají fobii z bouřky.
Toto unikátní místo se totiž již několikrát zapsalo do Guinessovy knihy rekordů v počtu blesků na jeden kilometr čtvereční. Řádí tady totiž přírodní úkaz, kterému místní přezdívají Nekonečná bouře. V průměru tři sta dní v roce, kolem ústí řeky Catatumbo, mohou místní lidé spatřit až čtyřicet tisíc blesků denně, což je skutečně světový unikát.
Blesky jako ochrana země
Venezuela tak má vlastní přírodní maják, který září zcela zdarma a skutečně zachránil již mnoho životů. A to nejen námořníkům či rybářům, kteří se v noci či v mlze blížili k břehům této jihoamerické země.
Obyvatele totiž blesky zachránily také při snaze nájezdníků si tuto zemi podrobit. V roce 1595 se slavný sir Francis Drake vydal v noci se svoji flotilou dobít Maracaibo. Jeho plán byl podmíněn nutností překvapení, v čemž mu právě jedna ze série bouřek zabránila. Odjel tak s nepořízenou. Maracaibská bouře pomohla také v době bojů o nezávislost Venezuely.
Bouře chrání planetu
Vědcům se zatím nepodařilo zjistit, jak tento „magnet na bouře“ vlastně vzniká. Existuje řada teorií, od působení metanu z tlejících rostlin, přes střetávání teplého vzduchu od moře a studeného z And až po zvláštní geologická podloží. Vědecká obec se ovšem shodla na tom, že bouře, které v této oblasti a v takto velké intenzitě řádí již několik tisíc let, zachraňují planetu Zemi. Silný elektrostatický výboj, který si hledá nejkratší cestu k protikladnému náboji, vytváří totiž tak zvané ionizované pole, kterému se říká ozón. A právě v oblasti jezera Maracaibo je množství tvořeného ozónu skutečně obrovské. Bouře tak přirozenou cestou pomáhají „zacelit“ nebezpečné zúžení ozónové vrstvy Země. Ta je nutnou ochranou před celou řadou záření, která naší planetu ohrožují a způsobují mimo jiné prudké oteplování planety. Můžeme tak doufat, že bouře u řeky Catatumbo, která vydá přes milion blesků ročně, zůstane skutečně nekonečnou. A nejen proto, že by si místní obyvatelé přáli tuto oblast zapsat mezi přírodní památky chráněné organizací UNESCO.